Grad medali Polaków w słynnych regatach Kieler Woche

OPRAC.:
Wojciech Gawor
Wojciech Lewandowski
Osiem medali, w tym cztery złote zdobyli polscy żeglarze w regatach Kieler Woche. Tydzień Kiloński to jedna z najstarszych i największych imprez żeglarskich w Europie, której początki sięgają końca… XIX wieku. Żeglarski festiwal gromadzi każdego roku kilka tysięcy żeglarzy oraz miliony turystów.
regaty Kieler Woche

Podczas Kieler Woche rywalizują żeglarze klas olimpijskich, nieolimpijskich, amatorskich, odbywają się wyścigi jachtów pełnomorskich, a także pokazy dużych żaglowców. W tegorocznej edycji jako pierwsi zaprezentowali się żeglarze w klasach olimpijskich oraz w klasach przygotowawczych.

W olimpijskiej klasie ILCA 6 od początku świetnie żeglowała Agata Barwińska (SSW MOS Iława / PGE Sailing Team Poland). Polka, która przygotowuje się do startu w igrzyskach olimpijskich, objęła prowadzenie drugiego dnia regat. W kolejnych żeglowała równo i z przodu stawki, wygrała trzy z dziewięciu wyścigów i pewnie sięgnęła po złoty medal.

Najbardziej medalodajną klasą w Kilonii była klasa 29er, która rozgrywała tutaj Puchar Europy. To łódka, która przygotowuje żeglarzy do pływania na olimpijskich klasach 49er i 49erFX. Bezdyskusyjne zwycięstwo odniosła załoga Ewa Lewandowska i Krzysztof Królik (AZS AWFiS Gdańsk / ChKŻ Chojnice). Ewa i Krzysztof wygrali sześć z jedenastu wyścigów i uplasowali się na 1 miejscu wśród załóg mieszanych, a przy okazji wygrali też klasyfikację generalną.

W klasyfikacji załóg kobiecych złoty medal wywalczyły Alicja Tutkowska i Alicja Dampc (YKP Gdynia / ChKŻ Chojnice), srebro zaś zawisło na szyjach Antoniny Puchowskiej i Marianny Gębickiej. Wśród załóg męskich srebrne medale „wypływali” Bartosz Żmudziński i August Sobczak (Chojnicki Klub Żeglarski), którzy jednocześnie zdobyli złoto w kategorii U-17.

Z bardzo dobrej strony pokazali się też polscy żeglarze w klasie 49er. Tytus Butowski i Borys Podumis (AZS AWFiS Gdańsk) do dzisiejszego podwójnie punktowanego wyścigu medalowego przystępowali z trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej. Wyścig ten młodzi Polacy wygrali w pięknym stylu i w nagrodę stanęli na drugim stopniu podium! Taki sam sukces, tyle że w olimpijskiej klasie 470 osiągnęli Zofia Korsak i Mikołaj Bazyli (MKS Dwójka Warszawa / KSW Baltic Dziwnów).

Warto podkreślić bardzo dobre występy innych polskich żeglarzy. W klasie 470 trzy inne nasze załogi uplasowały się w czołowej 10-tce. Tuż za podium, na 4 miejscu sklasyfikowani zostali Kacper Paszek i Iga Wielczyk (AZS AWFiS Gdańsk / SSW MOS Iława), miejsce 5 zajęli Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija(ChKŻ Chojnice / UKŻ Lamelka Kartuzy), zaś na 7 pozycji uplasowali się Rafał Pogorzelski i Julia Oleksiuk (MKS Dwójka Warszawa).

W olimpijskiej klasie 49er niewiele do medalu zabrakło załodze Adam Głogowski i Maciej Krusiec. Reprezentanci Nauticusa YC Olsztyn ostatecznie skończyli zawody na 5 miejscu. W klasie 420 na 8 miejscu w klasyfikacji generalnej uplasowała się załoga Mikołaj Głąb i Mateusz Budzisz (Nauticus YC Olsztyn). W Pucharze Europy w klasie 29er na 9 miejscu regaty ukończyła załoga Szymon Kolka i Mateusz Gąsiorowski (YKP Gdynia).